12.01.2024

Uudised, Õhu-, vee- ja lahingsõidukid, Sõidukid, tehnika ja logistika, Taristu ja teenused

Ämari lennuvälja hakkab remontima ehitusettevõte KMG Infra OÜ

Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) sõlmis Ämari lennuliiklusala remondilepingu KMG Infra OÜ-ga. Muuhulgas saavad 14-aastane lennurada ja ruleerimisteed uue katte, paigaldatakse uus rajamärgistus ja valgustus. Lennurada valmib 2024. aasta oktoobris.

Ämari lennubaasi ülesanne on võtta vastu liitlaste lennuvahendeid nii rahu-, kriisi- kui ka sõjaajal. Eesti peab olema valmis tegutsema vastuvõtva riigina (host nation) ning selleks on tegutsemisvalmis lennubaas hädavajalik. Et tagada 2010. aastast kasutuses oleva lennuraja jätkuv ohutus ning vältida lennutegevuse ootamatut katkestust tuleb lennuliiklusala katendeid ja tehnilisi kommunikatsioone plaaniliselt remontida.

„Ämari lennuliiklusala remont on ajakriitiline, tehnoloogiliselt keerukas ning peab vastama kõrgetele kvaliteedinõuetele. Remondi õigeaegne lõppemine on kaitseväe üks prioriteete,“ rääkis RKIKi Lääne taristuportfelli juht Liisi Hallikma. „Lepingupartner on oma töökorralduskava põhjalikult läbi mõelnud ning meie varasemale koostöökogemusele tuginedes saame olla kindlad, et remont valmib kvaliteetselt ja tähtajaks,“ lisas ta.

Vastavalt sõlmitud lepingule teostab KMG Infra OÜ lennuliiklusala remonttööde projekteerimise ja ehituse. „Kaitserajatised on Eestile järjest olulisemad ning keeruliseks muutunud julgeolekuolukorras püüame seal, kus võimalik, oma meeskonna tehniliste teadmiste ja oskustega riigi kaitsevõime suurendamisele kaasa aidata,“ rääkis KMG Infra OÜ juhatuse liige Indrek Pappel. „Suurprojektid on alati seotud väljakutsetega ning Ämari puhul on selge, et kitsas ajaraam nõuab kõigilt osalistelt tõhusat koostööd ja kiireid otsuseid, mistõttu on meil hea meel, et töö usaldati just KMG Infrale.“

Ämari lennuliiklusala remont läheb maksma ligikaudu 18,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Lennuraja remont kestab 2024. aasta märtsist oktoobrini, selleks ajaks kolivad Balti õhuturbe hävitajad Lätisse Lielvārde lennubaasi ning Ämaris maanduvad üksnes liitlaste helikopterid. Eesti õhuväe lennuvahendid kolivad remondi ajaks Pärnu lennuväljale. Peale remonti naasevad NATO liitlaste ja Eesti lennuvahendid jälle Ämarisse.

Andri Maimets