Eesti annetas koostöös Islandiga Ukrainale neljanda välihaigla

Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) saatis koostöös Islandiga Ukrainale neljanda välihaigla, et toetada Ukrainat sõjalises konfliktis Venemaaga. Lisaks Islandile panustas projekti ka Saksamaa, kes annetas kaksteist veoautot ja kümme haagist, millega oleks võimalik välihaiglat transportida.

„Mul on äärmiselt hea meel, et oleme taaskord saanud Ukrainat aidata nii kiirelt ja mõjusalt. Välihaiglad on olnud selge ja spetsiifiline abipalve Ukrainalt ning neljanda välihaigla annetamisega toetame neid kriitilise tähtsusega raviasutuse juurde loomisel, et nad saaksid senisest paremini ravida ja abistada oma inimesi, kes on saanud sõjas viga,“ rääkis RKIKi projektibüroo juht Ats Janno.

„Rindel vajatakse meditsiiniüksust, mis suudab stabiliseerida raskeid kannatanuid, teostada esmast elupäästvat kirurgilist sekkumist ning pakkuda intensiivravivõimekust. Lisaks lubab välihaigla olemasolu teostada esmavajalikud uuringud ja analüüsid, mis aitavad teha raviotsuseid. Samuti ei ole vähem tähtis hapniku tootmise ja villimise võimekus,“ ütles Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse toetus- ja arendustegevuse jaoskonna ülem kapten Hele-Reet Lille.

Janno lisas, et iga välihaigla annetamisega on Eesti saanud juurde vajalikke teadmisi ja see on võimaldanud järgmiseid välihaiglaid pidevalt arendada ja täiustada. „Seekordne annetus on seni parim –  võtsime arvesse Ukraina tagasisidet ning eelmiste kordade kogemusi ja panime koos haigla tootja ning kaitseväe meditsiinikeskuse inimestega kokku väga hea komplekti.“

Annetus koosneb kaheksast erineva funktsiooniga meditsiinikonteinerist, mille seas on nii erakorralise meditsiini, operatsiooni-, intensiivravi-, sterilisatsiooni-, ravi-, apteegi-, ressursi- ja vahemoodul. Lisaks annetati ka üks laokonteiner ning sanitaarmoodul, milles on olemas tualetid ja pesemisvõimalus. Annetuspaketi osaks on ka meditsiinivarustus, mis koosneb kõigist vajalikest haigla seadmetest, kulumaterjalidest ja instrumentidest väljaarvatud ravimitest ja kemikaalidest.

Varem annetatud välihaiglad on ennast lahinguväljal tõestanud ja nende kogemuste baasil osatakse seda abi Eestilt küsida. „Kindlasti ei ole tegemist ühesuunalise abi andmisega, vaid ka meie, koostöös partneritega, õpime Ukraina kogemustest ning rakendame uusi teadmisi välihaigla edasises arendustöös. Julgen arvata, et selle annetusega seoses saame saata Ukrainale parimat, mis selles vallas on hetkel maailmas saada,“ lisas kapten Lille.

Saksamaa annetas välihaigla transportimiseks Ukrainale kaksteist 8×8 veoautot MAN, kümme haagist ja ühe kraana. Annetatud veoautodest kaheksa kohandati Eestis ümber, et need sobiksid välihaigla moodulitega.

Välihaigla annetatakse Ukraina relvajõududele kaitseväe varudest ja selle asendamist rahastab täies ulatuses Island. Annetuse suurus on 7,4 miljonit eurot.

Pildid: https://www.flickr.com/photos/199302158@N02/albums/72177720312317091
Piltide autor on Kermo Pastarus, riigi kaitseinvesteeringute keskus.

 

Lisainfo:
Hanna Rotmeister
[email protected]

 

10.11.2023

2023-11-10T10:28:08+00:00