Eesti kaitseväe õhuseiresüsteem saab olulise täienduse

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) hangib valitsuse eraldatud täiendavate investeerimisvahendite toel õhuseiresüsteemile olulise täienduse, mis viib selle tuvastusvõime uuele tasemele ja vabastab ühtlasi suure osa Eesti elektrituulikutest kõrguspiirangutest.

Valitsus otsustas eraldada tuuleparkide negatiivse mõju tõttu Kaitseväe eelhoiatussüsteemidele CO2 kvoodi ja kahepoolsete lepingute vahenditest riigikaitselistele õhuseiresüsteemidele lisaks juba riigikaitse arengukavas kinnitatud investeeringutele täiendavalt 70 miljonit eurot. RKIKi side ja radarite kategooriajuhi Priit Soosaare sõnul aitavad lisainvesteeringud tagada ja vähendada võimalikke häireid radari- ja eelhoiatussüsteemides, et Eesti toodetav informatsioon vastaks NATO kehtestatud standarditele.

Pilt on illustratiivne

Märtsi alguses sõlmis RKIK mitmekihilise õhuseire projekti raames esimese lepingu, mille alusel ostetakse hiljemalt järgmise aasta lõpuks uus passiivne seiresüsteem.

„Tegemist on eelhoiatussüsteemiga, mis suudab raadiolaineid kiirgamata tuvastada erinevaid objekte õhus kuni 450 kilomeetri kauguselt,“ rääkis Priit Soosaar. „Seetõttu on seiresüsteem „nähtamatu“ ehk väga raskesti tuvastatav vastase poolelt.“

Radarposti asukohavalikul on kõige määravamaks tingimuseks radarkatte kvaliteet. Sarnase radarkatte kvaliteedi puhul analüüsitakse teiste parameetritena looduskaitselisi piiranguid, maastiku liigendatust vajaliku taristu rajamiseks, positsiooni asumist riigi- või eramaal, side loomise võimalusi nii tsiviil- kui Kaitseväe võrku, juurdepääsuteede olemasolu, kandevõimet ning ümbruskonna asustustihedust. Radarkatet planeeritakse vastavalt Eesti kaitseväele kehtestatud õhuseire radarkatte miinimumnõuetele ning NATO standarditele.

Esialgse plaani kohaselt vabaneb mitmekihilise õhuseire projekti elluviimisel 2025. aastaks tuulikute kõrguspiirangutest osa Kirde-Eestist ning samuti ka suur osa Mandri-Eesti aladest. Seeläbi toetavad investeeringud ühelt poolt Eesti kaitsevõimet ning teisalt Euroopa Liidu pikaajalist energia- ja kliimapoliitikat.
Sõjalise riigikaitse spetsialistid on aastaid otsinud võimalusi, et vähendada elektrituulikute mõju meie õhuseiresüsteemi töövõimele.

RKIK ja kaitseväe mitmekihilise õhuseire koostööprojekti eesmärgiks on viia Eesti eelhoiatusvõime uuele tasemele, et tagada erinevate ohtude võimalikult kiire tuvastamine. Valitsuse eraldatud lisavahendid aitavad seda ellu viia ja annavad seeläbi olulise tõuke Eesti rohepöördele.

Projekti elluviimiseks soetatakse lisainvesteeringute abil vähemalt üks keskmaa või pikamaa õhuseireradar ning erinevaid passiivseid seire- ja eelhoiatussüsteeme koos süsteemide taristuga.

Lisainfo: [email protected]

2022-03-16T11:43:43+00:00