Eesti täiendab rannikukaitset laevatõrje raketisüsteemiga

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) ja Singapuri ettevõte Proteus Advanced Systems Pte. Ltd. sõlmisid lepingu laevatõrje raketisüsteemide Blue Spear 5G SSM soetamiseks.

Laevatõrje raketisüsteemide soetamine on uue võime arendamine, mis on oluline samm edasi Eesti meresõjapidamises. Tegemist on kaasaegseima mobiilse laevatõrje raketisüsteemiga, mis katab ära kogu Eesti ranniku. Laevatõrje raketisüsteemi hankimine koos suvel soetatud meremiinidega loovad tervikliku rannikukaitse komplekslahenduse.

Laevatõrje raketid hangitakse ettevõttelt Proteus Advanced Systems, mis on Iisraeli päritolu Israel Aerospace Industries (IAI) ja Singapuri päritolu ST Engineering Land Systems’i (ST) ühisettevõte. Hangitav Blue Spear 5G SSM raketisüsteem saab olema kõige kaasaegsem ja innovaatilisem relvasüsteem Kaitseväe kasutuses.

„Laevatõrje raketisüsteem parandab oluliselt meie rannikukaitsevõimekust ja saadab selge sõnumi, et oleme valmis panustama regionaalsesse ja kollektiivkaitsesse. See on kaitseväe jaoks läbi aegade üks kõrgtehnoloogilisemaid relvasüsteeme ning tohutu hüpe kaitsevõime tagamisel,” kommenteeris Kaitseminister Kalle Laanet. Lepingu sõlmimisega luuakse koostöövõimalus ka Eesti kaitsetööstusettevõtetele. “Mul on hea meel tõdeda, et Eesti kaitsetööstus on võimeline sellistes tehniliselt nõudlikes projektides osalema,” lisas kaitseminister.

Eesti mereväe ülem, kommodoor Jüri Saska täiendas, et: „Valitud relvasüsteem saab olema Eesti merekaitse nurgakiviks aastakümneteks. Uue võimega saab Eesti merevägi oluliselt kaasa aidata nii riiklikule, regionaalsele kui ka kollektiivsele kaitsele.”

Laevatõrje raketisüsteemi rahastus otsustati Vabariigi Valitsuse poolt. „On hea meel, et lepinguni õnnestus jõuda sedavõrd kiiresti. Hankes oli mitu konkureerivat ja atraktiivset pakkumist. Võitja selgus hindamiskriteeriumite alusel, milleks olid soetusmaksumus, elutsüklikulude maksumus, kohaliku tööstuse kaasatus ning tarneaeg,“ kommenteeris hankemenetlust Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse õhu- ja mereväe kategooriajuht Asko Kivinuk.

Laevatõrje raketisüsteem Blue Spear 5G SSM on mobiilne täppisrelv, mis on võimeline töötama iga ilmaga nii päeval kui öösel ning võimaldab horisonditaguste, liikuvate ja statsionaarsete merel asuvate sihtmärkide tabamist. Relva maksimaalne laskeulatus on 290 km. Relv kasutab sihtmärgi otsinguks aktiivset radarsensorit, täpset navigeerimist ja robustset sidesüsteemi, mis on immuunne elektroonilise võitluse vahenditele.

„Oleme uhked, et osutusime edukaks. Hindame seda võimalust väga ja ootame koostöö tegemist Eesti Kaitseväega. Blue Spear 5G SSM on end lahingus tõestanud uue põlvakonna relvasüsteem, mis on kasutuses mitmetes riikides. Nüüd, peale lepingu sõlmimist, töö alles algab,“ Lausus Proteus Advanced Systems’i peadirektor Ron Tryfus.

Lepingu allkirjastamine

Blue Spear (5G SSM) rakett

2021-10-19T09:39:05+00:00