20.02.2023

Infomaterjalid, Hanked, Harjutusväljad, Õhu-, vee- ja lahingsõidukid, Rahvusvaheline koostöö, Relvastus, Side ja radarid, Sõdurivarustus ja elutoetus, Sõidukid, tehnika ja logistika, Taristu, Taristu ja teenused

Kaitseinvesteeringud 2023 – 2027

Loed Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse 2023. aasta kaitseinvesteeringute kommenteeritud väljaande eessõna. Seekordne versioon ja lähemad investeerimisaastad on erilised mitmel põhjusel: Euroopasse on tagasi tulnud sõda, kaitse-eelarve on esimest korda ületanud miljardi euro piiri ja kaitsematerjalide turul on üle pika aja nõudlus ületanud pakkumise. Tormilisele ajale vastavalt võib oodata, et muutusi kaitseinvesteeringute plaanis tuleb mitmeid ja seetõttu soovitan kasutada ka meie värskenduskuuri läbinud kodulehte www.kaitseinvesteeringud.ee, kus on väljas reaalajas täienev hankeplaan.

RKIKi missiooniks on tagada, et iga kaitsesse investeeritud euro tooks tagasi võimalikult palju kaitsevõimet. Lisaks sellele on muutunud julgeolekuolukorras erakordselt oluline ka kiirus – oleme pühendunud, et realiseerida projektid, läbi mille on kaitsevõimes võimalik teha suur hüpe kiiresti – väljendame seda numbrikombinatsiooniga 24.02.2024 – see on Vabariigi aastapäev täpselt 2 aastat peale Venemaa provotseerimata kallaletungi oma naabrile. Nagu kindral Herem on kirjutanud: „/…/ meil pole õigust alahinnata Venemaa agressiivsust ka tulevikus ja pole ka mingit alust arvata, et venelaste kaotus Ukrainas oleks lõpp meid varitsevale ohule.“ Seega teeme kõik endast oleneva, et varustuse ja varude kättesaadavuse mõttes oleks Kaitsevägi valmis.

Ambitsioon on luua ja arendada välja kiireim ja tõhusaim tarneahel. Parimas tarneahelas on alati kõigis kategooriates parimad tarnijad – kett on nii tugev, kui on tema nõrgim lüli. Seetõttu on kõik teenusepakkujad, tootjad, tarnijad ja ehitajad meile eriti olulised. Me ootame oma tarnijatelt alati parimat sooritust ja väärtustame enda inimestes rangust nõuetele vastavuse kontrollimisel – olgu tarneaegadest kinnipidamisel, kvaliteedi tagamisel või väärtuspakkumusest kinnipidamisel, väljendugu see väärtus siis võimekuses, Järgmiste aastate üks keskseid väljakutseid saab olema projektide arvu kiire kasv ja kaitseinvesteeringut mahu tõus. 2022. aastal oli  kaitseinvesteeringute maht napilt alla 400 miljoni euro, 2023. aastal kasvab see juba ligi 600 miljoni euroni ning jätkab enam-vähem samas tempos kasvu eeldatavasti ka järgmistel aastatel. Miljardi euro piiri ületamist võib ennustada kümnendi lõpuks.

Niisiis, kuidas me hoiame ära või võidame järgmise sõja?

Si vis pacem, para bellum.

Valmistume sõjaks ja tagame riigikaitseks kõik vajaliku … ikka teie abiga, kallid tarnijad!

Riigi kaitseinvesteeringute keskuse direktor Magnus – Valdemar Saar

Andri Maimets