FOTOD: Selgus Ämari lennubaasi kunstikonkursi võitja

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus kuulutas välja Ämari lennubaasi kunstikonkursi võitja, milleks osutus kunstnike Margus Tammiku ja Eva Unti (Unt ja Tammik OÜ) fototaies nimega „Mach“.

Konkursi eesmärgiks oli leida sobivaim kunstiteos Ämari lennubaasi selle aasta märtsis valminud sõdurikodusse.

„Võidutöö peegeldab kõnekalt kombinatsiooni õhusõidukite transformatsioonist minevikust tänapäeva ning selle tausta tonaalsus ning presenteeritud värvigamma ühendab tervikuna nii Eesti kaitseväe kui ka meie liitlased,“ ütles Õhuväe logistikaosakonna ja kunstikonkursi žürii liige kol-ltn Katrin Tõugjas.

Hoone tagasihoidlikku ja lihtsasse interjööri planeeritud kolmest fotost koosnev võidutöö kujutab esmapilgul abstraktset fototaiest, millel on kujutatud värvilisi paberlennukeid, mis tekitavad huvitava valguse ja varju mängu ning viivad selle vaatleja tagasi lapsepõlve, kus sai alguse kõige esimene kokkupuude lennumasinaga. Näeme tuttavat objekti uue pilguga ja tuletame enesele meelde, kust oleme alustanud ja kuhu oleme tänaseks jõudnud – nii tugevalt kaitstud, kui oleme täna, ei ole me kunagi varem olnud!

„Olen olnud kunstižüriides üpris palju kordi, ent nii tugevat rebimist pole enne olnud. Kolmest taiesest koosnevas võidutöös „Mach“ on lennukust ja ambitsiooni. Meile tundus, et üldistatul viisil võtab see kokku lennunduse ajaloo ning julge tulevikuvisiooni ehk siis viidatakse ajas muutuvale lennukite disainile. Ka värvivalik ning läbitöötatus on veenvad, seostudes tõepoolest kunstnikele suuniseks antud väärtuste – lennubaasi iseloomustava kaasaegsuse ja rahvusvahelisusega. Samas pole selles intelligentsel viisil miskit lajatavat, sa võid ise mõtiskleda, tähendusi luua,“ ütles Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindaja žürii liige kunstiteadlane ja õppejõud Karin Paulus. „Sõdurikodus on tegevväelastel tänu kunstile hubasem olla ning kohe kindlasti pole piinlik võõrustada ei kaitseväe juhte, liitlasi, peaministreid ega kroonitud päid,“ lisas Paulus.

Kunstikonkursile laekus 17 kavandit. Konkursi teise koha pälvis kunstnik Madli Kaljuste (Kiire Tigu OÜ) teos „Igavene haprus“ ning kolmanda koha kunstnik Anni Varm teosega „Paberlennuk“. Eripreemiad anti kunstnik Kirill Safonovi teosele „Vabalend“ ja kunstnik Maret Sarapu (Rabarber OÜ) teosele „Fair Mind“.

Esimese, teise ning kolmanda koha väärilised tööd valiti välja konsensuse alusel. Võistlustööde hindamisel hinnati kontseptuaalse idee selgust ja teose kõrget ja professionaalset kunstilist taset, lahenduse omanäolisust, teose sobivust hoone spetsiifikaga, teose mõistlikku konstruktsiooni, materjali valikut, kestvuse ning hooldusega seotud praktiliste eesmärkide saavutamist.

Konkursi võitjalt tellitava teose maksumus on 28 805 eurot ilma käibemaksuta. Summa on arvutatud vastavalt seaduses ettenähtud 1% ehitise maksumusest ning on summana kujunenud kokku mitme viimastel aastatel ehitatud hoone maksumusest. Teise, kolmanda koha ja eripreemiate fondi suuruseks on 2 750 eurot.

Auhinnatud teoste lühianalüüsi leiad siit lingilt.

Harjumaal Ämaris asuv kaasaegne lennubaas on Eesti õhuväe struktuuriüksus ja selle keskne osa on lennuväli. Aastail 2008–2012 ehitati Ämarisse uus lennuliiklusala, vajalikud sõiduteed ja uued hooned: angaarid, autoremondihall, laod, staabihooned, meditsiinikeskus, söökla, ühiselamu, spordisaalid.

Ämari lennubaasis on olemas kõrgetasemeliseks funktsioneerimiseks vajalik taristu, kus on tagatud kõik vajaminev ka meie liitlastele, et NATO õhuturbesalk saaks meie territooriumi vajalikul määral kaitsta.


Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus korraldab hankeid nii Kaitseministeeriumi, Kaitseväe kui ka teiste Kaitseministeeriumi valitsemisala asutuste tarbeks ning haldab ja arendab nende kinnisvara. Keskuse eesmärk on võimaldada Kaitseväel keskenduda sõjaliste ülesannete täitmisele ning luua iga euro eest võimalikult palju kaitsevõimet. Selleks panustab keskus Kaitseväe kaitsevõime arengusse võimalikult efektiivsete hangete ja investeeringutega ning professionaalse taristu ja infrastruktuuri haldamise ja arendamisega.

Kõik käimasolevad ja tulevased Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse poolt läbiviidavad hanked leiad veebilehelt https://hanked.kaitseinvesteeringud.ee/

Lisainfo: Maria Tiidus, kommunikatsioonijuht / maria.tiidus@kaitseinvesteeringud.ee, +372 5885 3228

2022-06-30T10:18:55+00:00