26.07.2023

Uudised, Hanked, Rahvusvaheline koostöö

Eesti alustas koos Leeduga mahukat hanget välihaiglate tellimiseks

Kuulutasime välja mahuka ühishanke koos Leeduga mobiilsete välihaiglate ja sidumispunktide tellimiseks. Raamleping sõlmitakse seitsmeks aastaks ning hanke maht on kuni 150 miljonit eurot.

„Ühishankimisel koos Leeduga on eesmärgiks lepingupartneri leidmine, kes seitsme aasta jooksul toodaks ja tarniks Eestile ning Leedule mobiilseid välihaiglaid ja sidumispunkte. Kuna nii Eestis kui ka mujal Euroopas tervikuna on mitmeid kogemustega välihaiglate tootjaid, oleme veendunud, et läbi rahvusvahelise konkurentsi tagame hangitavate süsteemide parima hinna ja kvaliteedi suhte,“ ütles RKIK sõdurivarustuse ja elutoetuse kategooriajuht Tarmo Tameri.

„Turu-uuringu käigus pöördusime kaheksa ettevõtte poole saamaks ülevaadet ettevõtete varasemast kogemusest, müüdud süsteemidest ning võimekusest tellija vajadustest lähtudes hankeesemeks olevaid süsteeme toota,“ lisas ta.

Lisaks välihaiglatele ning sidumispunktidele, on plaanis hankida ka eraldiseisvaid mooduleid ja varuosasid ning lisaks võimaldab sõlmitav leping hankida ka remondi-, hooldus- ja arendustöid ning erineva tasemega kasutajakoolitusi.

„Ukraina sõja kogemus sinna saadetud välihaiglate näol on selgelt näidanud, et meie ammune arendustöö on läinud õiges suunas. Lahinguväljal kvaliteetse, kiire ja võimalikult ohutu meditsiinilise abi tagamise seisukohast on haiglate ja sidumispunktide mobiilsus oluline ning selles suunas teeme me uue hankega suure sammu,“ ütles kaitseväe peastaabi analüüsi ja planeerimise osakonna vanemstaabiohvitser kolonelleitnant Lauri Bender. „Ukraina õppetunnid näitavad, et punase risti tunnuseid kandvad sõidukid ja rajatised on massiliselt olnud agressorile sihtmärgiks seetõttu on oluline, et meditsiiniüksused oleksid maastikul hästi varjatud ning võimelised pidevalt ja kiiresti asukohta vahetama.“

Riigihanke „Mobiilsete välihaiglate ostmine“ viitenumber riigihangete registris on 259625.

Hanna Heinnurm