Taristu ja riigivara

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus planeerib uusi arendusi ja korraldab planeeringute koostamist, projekteerimist ning ehitamist, kinnisvara ostu ning müüki. Samuti korraldab keskus katastrimõõdistamisi ja vajadusel rendihankeid ning seisab hea, et arendus- ja ehitustegevus oleks kooskõlas keskkonnanõuetega. Keskus tellib vajadusel ka NATO Julgeolekuinvesteeringute Programmi (NSIP) tehnilise ekspertiisi ja määrab selle maksumuse. Kaitseinvesteeringute keskuse hallatava taristu ja infrastruktuuri hooldamine ja arendamine jaguneb viieks portfelliks.

Põhja-kirde portfell koondab endasse Põhja- ja Kirde-Eestis asuvaid kaitseväe objekte. Portfelli suurim linnak on Tapal, kus asub kaitseväe 1. jalaväebrigaad. Jõhvi linnakus asuvad Kalevi ja Viru jalaväepataljonid. Tallinnas on mereväe linnak Miinisadamas, küberväejuhatuse linnak Filtri teel, linnak Suur-Sõjamäel ja kaitseministeeriumi hoone. Kokku on portfellis 350 000 ruutmeetrit netopinda.

Lõuna portfell haldab ja arendab territooriume Kesk-Eestist kuni riigi lõunapiirini. Portfelli kuuluvad Nurmsi õppekompleks Kesk-Eestis, Tartus Raadi linnak ja Kaitseväe Akadeemia hooned ning Taara linnak Võrus. Territooriumite pindala on 330 hektarit, hoonete ja rajatiste netopind on 100 035 ruutmeetrit.

Lääne taristuportfelli suurimad sõjaväelinnakud on Ämaris ning Paldiskis, kuid erinevaid alasid jagub kogu Lääne-Eesti maa-alale ja saartele. Portfelli kuuluvate hoonete suletud netopinda on kokku 134 000 ruutmeetrit ning territooriumite pindala ligikaudu 1545 hektarit. Portfelli investeeringute maht oli portfellide võrdluses suurim juba 2023. aastal. Aastatel 2024–2027 investeeritakse lääne piirkonda 208,3 miljonit eurot – seda on rohkem kui põhja, kirde ja lõuna portfellide mahud kokku.

Harjutusväljade portfelli hallata on rohkem kui 38 500 hektarit väljaõppealasid, mille hulka kuulub seitse harjutusvälja üle Eesti: kaitseväe keskpolügoon, Nursipalu, Sirgala, Kikepera, Klooga, Männiku ja Soodla harjutusväljad. Portfellis on üle 90 hoone ja rajatise. Portfelli ülesanne on arendada ja hooldada harjutusvälju, koordineerida ja toetada väljaõpet, tagada väljaõppe ajal ohutus ning kontrollida keskkonnakaitsest tulenevate nõuete täitmist.

Toitlustusteenuse portfelli ülesanne on toitlustada kaitseväge üheksas paigas üle Eesti ning tagada toiduga varustatus ka kriisiolukorras. Toitlustusteenuse arendamisel on kolm olulist eesmärki: kõrge kvaliteet, taskukohane hind ja teenuse paindlik osutamine. Selle kallal töötab pidevalt ligi pool kogu RKIKi personalist, kokku 230 inimest. Üritame hoida joont, et meie hangetes saaksid osaleda ka väiksemate mahtudega kohalikud pakkujad. Toitlustamine tagatakse kolm korda päevas ligi 5000 ajateenijale, teenistujale ja liitlasele. Peale selle tegeleb portfell riigikaitseks vajalike toiduvarude loomise, hoiustamise ja ringluse, kaitseväe toidupakkidega varustamise ja toitlustusteenuse pakkumisega väljaspool toitlustuskomplekse ning kannab olulist rolli välitoitlustamise korraldamises.

Portfellide jaotus