Nursipalu harjutusvälja laiendamine

Venemaa kallaletung Ukrainale, Eesti kaitsevõime suurendamine ja NATO idatiiva kaitse tugevdamine on tinginud vajaduse kaitseväe harjutusvõimaluste laiendamiseks ja täiendavate liitlaste vastuvõtuks. Nursipalu laiendamine on vajalik Eesti iseseisvuse ja julgeoleku tagamiseks. Kaitseministeeriumi valitsemisala töötab selle nimel, et võimalikult palju leevendada laiendusega kaasnevat mõju kohalikele elanikele ja keskkonnale. Seda arvestades oleme teinud juba märkimisväärselt mööndusi riigikaitseliste vajaduste arvelt. Nii arendustegevuste elluviimisel, lahenduste leidmisel kui ka harjutusväljade kasutamisel teeme tihedat koostööd nii kohalike kogukondade kui ka keskkonnaametiga. Maade omandamine toimub kinnisasja avalikes huvides omandamise seaduse alusel ning kokkuleppel maaomanikuga saab toimuda kas müügitehing või maade vahetamine.

Vabariigi Valitsuse 20.10.2023 korralduse nr 266 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata, keskkonnamõju hindamata jätmine ja Natura asjakohase hindamise algatamine“ muutmiseks ja Natura asjakohase hindamise aruande nõuetele vastavaks tunnistamiseks avatud menetluse algatamine

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) teavitab relvaseaduse (RelvS) § 85 lõike 3³, haldusmenetluse seaduse (HMS) § 47 lõigete 2 ja 3 ning looduskaitseseaduse (LKS) § 698 lg 1  kohaselt Vabariigi Valitsuse 20.10.2023 korralduse nr 266 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata, keskkonnamõju hindamata jätmine ja Natura asjakohase hindamise algatamine“ muutmiseks ja Natura asjakohase hindamise aruande nõuetele vastavaks tunnistamiseks avatud menetluse algatamisest.

Vabariigi Valitsuse korralduse „Vabariigi Valitsuse 20.10.2023 korralduse nr 266 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata, keskkonnamõju hindamata jätmine ja Natura asjakohase hindamise algatamine“ muutmine tulenevalt keskkonnale avalduvate mõjude hindamisest“ eelnõu koos seletuskirjaga ja Natura asjakohase hindamise aruande avalik väljapanek toimub alates 27.09.2024 kell 16.00 kuni 28.10.2024.

Avalik istung esitatud ettepanekute ja vastuväidete arutamiseks toimub 12.11.2024 kell 18.00 Võru kultuurimajas Kannel (Liiva 13, Võru).

Eelnõu materjalid:

Vabariigi Valitsuse 20.10.2023 korralduse nr 266 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata, keskkonnamõju hindamata jätmine ja Natura asjakohase hindamise algatamine“ muutmine tulenevalt keskkonnale avalduvate mõjude hindamisest ja Natura asjakohase hindamise aruande nõuetele vastavaks tunnistamine – eelnõu, seletuskiri ja kaart

Aruanne Nursipalu harjutusvälja laiendamise ja planeeritavate tegevuste Natura asjakohane hindamine

Aruanne Nursipalu harjutusvälja laiendamise ja planeeritavate tegevuste mõju hindamine kaitstavatele loodusobjektidele

Aruanne Etapp I – arheoloogilised uuringud ja maastikuleire ning looduslike pühapaikade (LPP) inventeerimine Nursipalu harjutusväljal

Vabariigi Valitsuse 20.10.2023 korraldusega nr 266 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata, keskkonnamõju hindamata jätmine ja Natura asjakohase hindamise algatamine“ (edaspidi korraldus nr 266) laiendati Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja, mis on asutatud Vabariigi Valitsuse 14.02.2008 korraldusega nr 79 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja asutamine ja riigivara tasuta üleandmine“ ja algatati Natura asjakohane hindamine korralduses toodud mahus ja viisil II etapi tegevuste suhtes.

Natura asjakohane hindamine on tehtud, selle kohta on aruanne koostatud ning korraldusega nr 266 ettenähtud muud mõjud on hinnatud. Natura asjakohase hindamise käigus hinnati Nursipalu harjutusväljal kavandatava raadamise ja ehitustegevuse, väikesekaliibrilistest relvadest laskmise ja takitkalise tegevusega ning suurekaliibrilistest relvadest laskmisega kaasnevat mõju Natura 2000 ala kaitse-eesmärkidele. Natura asjakohane hindamine viidi läbi järgmiste Natura 2000 võrgustiku alade ja nende kaitse-eesmärgiks olevate liikide ja elupaigatüüpide kohta järgmiste tegevuste korral:

  1. Timmase loodusala – elupaigatüüp jõed ja ojad (3260), liigid harilik vingerjas, rohe-vesihobu ja paksukojaline jõekarp. Hindamine oli vajalik seoses algselt planeeritud truupsilla lahenduse kasutamisega Rõuge jõel.
  2. Haanja linnuala – rästas-roolind, viupart, sinikael-part ja rukkirääk. Hindamine oli vajalik seoses suurekaliibrilistest relvadest laskmisega Lõuna laskeväljal ja seotud UXO alal liikide pesitsusperioodil (aprillist kuni septembrini).
  3. Karula linnuala – must-toonekurg. Hindamine oli vajalik seoses Lääne laskevälja raadamisega 40 ha või suuremas ulatuses ja lähemal kui 300 m ojadest; väikesekaliibrilistest relvadest laskmisega Lääne laskeväljal perioodil aprillist kuni septembrini ja suurekaliibrilistest relvadest laskmisega Lõuna laskeväljal ja UXO alal, Lääne laskeväljal ning Lääne ja Põhja laskevälja vahele jääval UXO alal ning laskevälja lääneosas perioodil aprillist kuni septembrini.

Natura asjakohase hindamise aruandest nähtub, et Nursipalu harjutusvälja laiendamisel ja sellega seotud tegevustel puudub ebasoodne mõju Natura 2000 võrgustiku alade kaitse-eesmärkidele ning alade terviklikkus säilib. LKS § 698 lg 1  kohaselt Natura asjakohase hindamise aruandega võimaldatakse menetlusosalisel ja avalikkusel tutvuda ning nende kohta ettepanekuid ja vastuväiteid esitada samas ulatuses ja korras, mida kohaldatakse kavandatud tegevuseks vajaliku loa või selle elluviimiseks vajaliku muu dokumendi taotlusega või strateegilise planeerimisdokumendiga tutvumisele või nende kohta ettepanekute või vastuväidete esitamisele.

Korraldus nr 266 on antud avatud menetluses, mistõttu tuleb selle korralduse muutmiseks läbi viia samuti avatud menetlus. Korralduse nr 266 muutmisega lubatakse korralduses nimetatud tegevuste elluviimine riigikaitse eesmärgi tagamiseks. Kaitseminister määras 18.09.2024 käskkirjaga nr 169 avatud menetluse läbiviimise korraldajaks Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (edaspidi RKIK).

Vabariigi Valitsuse korralduse „Vabariigi Valitsuse 20.10.2023 korralduse nr 266 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata, keskkonnamõju hindamata jätmine ja Natura asjakohase hindamise algatamine“ muutmine tulenevalt keskkonnale avalduvate mõjude hindamisest“, Natura asjakohase hindamise aruandega ning kaitstavatele loodusobjektidele avalduva mõju hindamise aruandega on võimalik tutvuda RKIKi veebilehel https://www.kaitseinvesteeringud.ee/taristu/nursipalu/ ja avaliku väljapaneku toimumise ajal ka Antsla Vallavalitsuses (Fr. R. Kreutzwaldi tn 1, Antsla), Võru Vallavalitsuses (Võrumõisa tee 4a, Võru) ja Rõuge Vallavalitsuses (Ööbikuoru 4, Rõuge) kohapeal. Vallavalitsustes saab dokumentidega tutvuda tööpäevadel esmaspäevast neljapäevani kella 9.00-st 15.00-ni ja reedeti kella 09.00-st 14.00-ni.

Ettepanekuid ja vastuväiteid eelnõule saab esitada kirjalikult ((digi)allkirjastatult) kuni 28.10.2024 (k.a) aadressil Järve 34A, Tallinn või e-posti teel: [email protected].

Vaata lisaks:

Nursipalu laiendusega seotud mürauuring
Nursipalu laiendusega seotud mürauuringu esitlus 10.06, Võrus kultuuriklubis Kannel
Mürauuringu tulemused ja seletuskiri koos kaartidega: https://pilv.kra.ee/index.php/s/a7pwbMXtQwDdzw8
Parool lehele pääsemiseks: bQ7B67fMaw