19.06.2024

Uudised, Hanked, Rahvusvaheline koostöö, Relvastus

Eesti hangib ühiselt nelja Euroopa Liidu riigiga Mistral raketisüsteeme ja rakette

Eesti sõlmis koos Prantsusmaa, Belgia, Küprose ja Ungariga ühishanke lepingu lühimaa õhutõrje raketisüsteemide Mistral ostmiseks. Eesti täiendab eelkõige oma laskemoonavarusid.

Pariisis peetaval rahvusvahelisel kaitsetööstusmessil „Eurosatory 2024“ viibiv riigi kaitseinvesteeringute keskuse (RKIK) peadirektor Magnus-Valdemar Saar ütles allkirjastamisel, et nii mitmeski mõttes on tegemist märgilise hankega. „Esiteks hangivad nii mitu Euroopa Liidu liikmesriiki ühiselt midagi harva, teiseks on see ilmne tõestus sellest, et keeruline rahvusvaheline julgeolukord on liitlassidemeid oluliselt tugevdanud ja koostööd kasvatanud.“

„Arvestades meie liitlaste vajadusi on Prantsusmaa algatatud ühishange kulutõhus lahendus kõigile neile Euroopa Liidu riikidele, kes soovivad soetada efektiivset lühimaa õhutõrjevõimekust,“ ütles Prantsusmaa riiklik relvastusdirektor (Direction générale de l’armement, DGA) kindral Gaël Diaz De Tuesta.

Eesti kaitseväe varustusse on õhutõrjeraketikompleks Mistral kuulunud aastaid. „Ukraina sõda on näidanud õhutõrje, sealhulgas lühimaa õhutõrje olulisust. Meie kaitseväe kogemus näitab, et tegemist on väga võimeka relvasüsteemiga. Senised lahinglaskmised on põhimõtteliselt andnud lendavatele sihtmärkidele sajaprotsendilise tabamustulemuse,“ selgitas RKIK relvastuse kategooria juht Ramil Lipp.

Uued Mistral raketisüsteemid ja raketid tarnitakse Eestile järgmisel kolmel aastal.

Kermo Pastarus