16.08.2023

Uudised, Hanked

Eesti ja Tšehhi sõlmisid kokkuleppe kaitsekoostöö edendamiseks

Riigi kaitseinvesteeringute keskuse (RKIK) peadirektor Magnus-Valdemar Saar ja Tšehhi kaitseministeeriumi relvastuse ja ostuosakonna peadirektor Lubor Koudelka allkirjastasid vastastikuse mõistmise memorandumi, mis loob aluse kahe riigi vaheliseks kaitsekoostööks.

Kokkuleppe eesmärk on teha koostööd relvastuse ja selle hankimise valdkonnas. „Tšehhis on tugevad kaitsetööstuse ettevõtted. Loodame, et koostöölepe loob paremad sidemed kohaliku tööstusega ning see toob rohkem nende tootjaid meie hangetest osa võtma,“ sõnas RKIK peadirektor Magnus-Valdemar Saar.

Tänu 15. augustil sõlmitud vastastikuse mõistmise memorandumile saavad Eesti ja Tšehhi hakata edaspidi hankima ühiselt kaitsevarustust. „Ühishankimine muudab tulevikus Eesti olukorra turul oluliselt soodsamaks, sest koostöös Tšehhiga suurenevad hangete mahud ja läbi selle tekkib mastaabisääst. Lisaks võimaldab ühishankimine kasutada meie asutuse insenertehnilisi kompetentse ning jagada projektijuhtimisega seotud kulusid,“ ütles Saar.

„Ma tahan rõhutada, et vastastiku mõistmise memorandumi allkirjastamine on sümboolne, aga oluline samm. See tähistab uut ajastut meie riikide koostöös ja üldiselt ka Baltikumi riikide suurenevat tähtsust. Tänane arutelu näitas, et meil on veel palju õppida sellistelt riikidelt nagu Eesti. Meie jaoks ei ole see koostöölepe ainult seotuse suurendamine läbi kaitsetööstuse, vaid samuti parimate praktikate ja kogemuste jagamine hankimisvaldkonnas. Me loodame tugevdada oma suhteid RKIKiga ja loodetavasti koostöölepe viib meid tulevikus ühiste hangeteni,“ rääkis Tšehhi kaitseministeeriumi relvastuse ja ostuosakonna peadirektor Lubor Koudelka.

Hanna Heinnurm