Soome, Eesti ja Läti kavatsevad üheskoos hankida ratassoomukeid. Vastavale kavatsuste kokkuleppele kirjutasid kolme riigi esindajad teisipäeval kaitseministeeriumis alla.

Eesti kasutab Soome soomukeid Pasi. Näiteks 2010. aastal ostis Eesti 81 tugevdatud Pasi soomukit juurde Hollandilt. Need on kohandatud eelkõige välismissioonideks. Enne seda hankis Eesti neid vaid otse Soomest, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Teisipäeval sõlmisid Soome, Eesti ja Läti ühiste kavatsuste protokolli uue soomuki väljatöötamiseks. Kokkulepe pole siduv, kuid kui jõutakse ühise hankeni, on Soome Patria tehas

ilmselt üks pakkujaist.

“Lõpptulemuseni jõudmine võtab aega. Ma ei näe, et jõuaksime üksmeelele lähiajal. Pärast seda, kui oleme tehniliste näitajate osas kokku leppinud, läheme edasi ja järgmised sammud teeme kindlasti kevadel,” rääkis Soome kaitseministeeriumi kantsler Jukka Juusti.

Ettepaneku ühiselt tegutseda tegi Eestile Soome, Läti liitus.

Kolm riiki kasutavad soomukitel erinevaid relvi. Samas on loodustingimused sarnased ja soomukite hange ja hooldus tuleks ühiselt odavam.

“Loodetavasti see projekt ei lähe aia taha, sest osaleb kolm riiki, kes panustavad sellesse väga tõsiselt. Võimalikud hanked võivad tekkida selle projekti raames aastal 2024,” rääkis kaitseinvesteeringute keskuse hankeosakonna juhataja Alar Mozolev.

Eesti loodab, et veel käesoleva aasta lõpuks on kolme riigi kaitseväed tulevase soome-balti soomuki paberile joonistanud.

17.12 ERR Uudised https://www.err.ee/1015052/eesti-lati-ja-soome-plaanivad-uhiselt-ratassoomukeid-hankida

2019-12-18T16:09:43+00:00