Eesti, Norra ja Hollandi koostöös annetatud välihaigla jõudis Ukrainasse
Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) saatis koostöös Norra ja Hollandiga Ukrainasse kolmanda välihaigla paketi toetamaks Ukrainat sõjalises konfliktis Venemaaga. Välihaigla saatmiseks annetas Norra ja Holland 7,8 miljonit eurot Ukraina meditsiinivõimekuse toetamiseks.
„Veebruari lõpus andsin Kiievis Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikovile militaarhaigla sümboolse võtme ja mul on hea meel, et see on nüüd kohale jõudnud. Et Ukraina selle sõja võidaks, on oluline, et Euroopa üheskoos Ukrainat toetaks ja selleks oleme algatanud Euroopa Liidu ülese miljoni mürsu hankimise Ukrainale,“ sõnas kaitseminister Hanno Pevkur.
Ukrainale antakse osa olemasolevast kaitseväe välihaiglast. „Annetus koosneb kaheksast erifunktsioonilisest meditsiinikonteinerist, mille seas on nii operatsiooni-, erakorralise meditsiini-, intensiivravi-, ravi- ja vahemoodul, meditsiiniline hoiuruum, sterilisatsioonimoodul ning ressursimoodul,“ ütles RKIK välihaiglate projektijuht Kadi-Kai Kollo.
„Lisaks annetasime Ukrainale tavapäraselt haiglakompleksi mittekuuluvad laokonteinereid, majutusmooduli telgid ning sanitaarmooduli, milles on dušid, tualetid ning pesumasinad koos kuivatiga,“ lisas Kollo.
Haigla transpordiks annetati kaitseväe poolt kümme maastikuvõimekusega MAN sõidukit. Samuti on annetuspaketi osaks haigla kulumaterjalid ning väljaõpe Ukraina haiglameeskonnale.
“Väljaõpe on olnud kahesuunaline – õpetame meie ja õpetavad Ukraina meedikud. Oleme välihaigla väljaõpet muutnud juba eelmiste annetustega saadud kogemuste baasilt. Lisaks tehnilisele õppele oleme lisanud diskussioone, kus arutame haigla kasutamise võimalusi erinevates konfiguratsioonides, erineva profiiliga haigete puhul ning ka võimalusi, kuidas võimalikult kiiresti integreerida sõjaväehaiglasse tsiviilsektorist tulnud spetsialiste. Need õpped on olnud Eesti kaitseväe meditsiinile suureks võimaluseks arendada välihaigla taristut ja vaadata üle enda tegevuste senised juhised,“ ütles kaitseväe sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse toetus- ja arendustegevuse jaoskonna ülem leitnant Hele-Reet Lille.
Väljaõppinud meeskond püstitab haigla ligikaudu ühe tunniga, kus välihaigla püstitamise kiirus annab meditsiinilise abi ümberpaiknemiseks sõjalises konfliktis väga olulise mobiilsuse. Arvestades, et Ukrainas on erinevatel andmete hävitatud ligikaudu 950 meditsiiniasutust, on selline abi hädavajalik.
Tavaoludes töötab välihaiglas ligikaudu 15 inimest ning õppustel teenindab see ligi 60 inimest päevas. Annetatavas haiglas hakkavad töötama Ukraina armee meedikud. Varasemalt annetatud kaks välihaiglat on tänaseks aidanud ligikaudu 10 000 haavatut.
Annetatav haigla on valmistatud Eesti ettevõtte Semetron poolt, kes on kohandanud välihaigla Ukraina tingimustele sobivaks. Näiteks on muudetud kütte- ja jahutusseadmeid Ukraina kliimale vastavaks ning on uuendatud seadmeid ning konteinereid ühendavaid tunneleid.
Välihaigla projekti toetavad Holland ja Norra 7,8 miljoni euroga (vastavalt 3,5 miljonit ja 4,3 miljonit). Annetuse kulu Eestile seisneb peamiselt riigi kaitseinvesteeringute keskuse kui annetuse projektijuhi ja annetusega seotud kaitseväe personali tööjõukuludes.
Varasemalt on koostöös Saksamaaga saadetud Ukrainasse kaks välihaiglat möödunud aasta märtsis ning septembris.