27.09.2023

Uudised, Hanked, Relvastus

Eestisse saabus ligi paarsada uut kuulipildujat

Riigi kaitseinvesteeringute keskuse (RKIK) tellimusel saabus Eestisse esimene kuulipildujate tarne, kohale jõudis ligi paarsada uut kuulipildujat. Selle aasta märtsis allkirjastas RKIK Iisraeli riigi ettevõttega Israel Weapon Industries (IWI) lepingu tuhatkonna uue kuulipilduja Negev NG7 hankimiseks kaitseväele ja Kaitseliidule.  

Kuulipildujate hankimisel oli soov, et need vastaksid Eesti tingimustele. „Kuulipildujatel kohandati kaba disaini, lisati vintraua peale kuumakaitse ning suurendati harkjala reguleerimisulatust, et relvad vastaksid just meie vajadustele,“ ütles RKIKi relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp.

Relva ligikaudne kaal on 8,8 kilogrammi ning relva efektiivne laskeulatus on üle 500 meetri. Sihikuline laskekaugus raudsihikutega on kuni 800 meetrit. Relvale saab lisada tänapäevaseid lisavarustuselemente, näiteks erinevaid sihikuid ja lampe. Samuti on uue kuulipilduja puhul oluline see, et tuleümberseadurit saab seada ka üksiklaskudega laskmiseks.

Lipp rääkis, et uus kuulipilduja Negev NG7 on poolautomaatne ning see on stabiilne ja täpne erinevates lahinguolukordades, sealhulgas keerulistes tingimustes, kus on tegu varitsuse või lähidistantsiga. „Relv on erakordselt kerge ning see võimaldab relvast tulistada ka püstiasendis. Kuulipilduja ergonoomilisus võimaldab relvast lasta ka mitmesugustelt alustelt, sealhulgas helikopteritelt, maismaasõidukitelt ning mereväe laevadelt.“

Uued 7,62x51mm kuulipildujad on mõeldud jao relvastusse ja selle võtavad kasutusele kaitseväe ja Kaitseliidu üksused. „Kaitseväe ning Kaitseliidu instruktorid ja relvatehnikud saavad relvatootja koolituse juba selle aasta oktoobris, misjärel hakkavad nad koolitama sõdureid oma allüksustes,“ ütles kaitseväe pearelvur leitnant Ahti Habanen. „Uued relvad võetakse kaitseväes kasutusele 2024. aasta esimeses pooles.“

Uued kuulipildujad Negev NG7 vahetavad välja praegu kasutuses olevad kuulipildujad MG3 ja KSP-58. Negev NG7 on kasutusel mitmetes riikides üle maailma, sealhulgas kasutavad seda ka Iisraeli kaitsejõud.

Hanna Heinnurm