31.07.2024

Uudised, Hanked, Taristu

Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus sai nurgakivi

Täna asetasid Riigi kaitseinvesteeringute keskuse (RKIK) ning Embach Ehitus OÜ ja OÜ NOBE esindajad koos kaitseminister Hanno Pevkuri ja Tartu abilinnapea Reno Laidrega Raadi sõjaväelinnakus kaasaegse sõja- ja katastroofimeditsiinikeskusele nurgakivi. Keskuses hakatakse välja õpetama kaitseväelasi, reservmeedikuid ja meditsiiniüliõpilasi ning pakkuma kaitseväe teenistujatele tervishoiuteenuseid.

„Raadi sõjaväelinnak on valmimisele järjest lähemal. 2. jalaväebrigaadi administratiivhoone saab valmis augustis ning septembris anname selle kaitseväele üle, oktoobris alustavad Kaitseväe Akadeemia õppehoones esimesed õppurid,“ rääkis RKIKi lõuna portfellijuht Peeter Karja. Tema sõnul tõstab avatav kaasaegne sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus sõjameditsiini väljaõppe võimalused varasemalt paremale  tasemele.

Kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul parandab uus keskus märkimisväärselt kaitseväe võitlusvõimet ja koondab kaitseväelastele suunatud meditsiinialased teenused suuresti ühte kohta. See muudab senise korralduse märksa efektiivsemaks ja kaasaegsetele nõuetele vastavaks. „Lisaks uute võimete arendamisele ja moona hankimisele peame hoolitsema, et meil oleks olemas nende jaoks vajalik taristu ja suudaksime sõdurile lahinguväljal pakkuda vajalikke teenuseid, sest iga okas tõepoolest loeb,“ rääkis Pevkur.

Varem toimus sõja- ja katastroofimeditsiini alane väljaõpe Raadil asuvas konteinerlinnakus, taastusravi korraldati Seli mõisas ning apteegilaod asusid amortiseerunud pindadel. Ühtse ja uue osana majast saab olema loodav tervisekeskus, kuhu koonduvad nii üld- kui eriarstid kaitseväe teenistujatele tervishoiuteenuseid pakkuma.

Hoones on majutusvõimalused 36-le taastusravi patsiendile ja õppustel osalevale koosseisule. Avatavasse neljakorruselisesse, ligi 8000-ruutmeetrise netopinnaga Raadi õppehoonesse tuleb ka Kaitseväe Akadeemiale ja Balti Kaitsekolledžile hädavajalik suur auditoorium ja linnaku toitlustuskompleks ning Baltikumi suurim simulatsioonihall, kus saab kasutada suitsu, heli, vett ja erinevat valgustust realistlike tingimuste loomiseks.

Embach Ehitus OÜ juhatuse esimehe Andres Salusaare sõnul on ettevõttel hea meel olla Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusele usaldusväärseks partneriks Raadi sõjaväelinnaku kolme suurima objekti – Kaitseväe Akadeemia administratiiv- ja õppehoone ning sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse projekteerimis-ehitustööde teostamisel ning aidata seeläbi kaasa riigikaitse võimekuse arendamisele. „Et kõiki kolme samal territooriumil asuvat objekti ehitab sama ehitaja, on positiivne ka tellijale ja võimaldab vastastikuse koostöö tulemusel jõuda parimate lahendusteni,“ lisas Salusaar.

Sõja- ja katastroofimeditsiini kursus on kohustuslik õppeaine nii õe- kui ka arstiüliõpilastele, lisaks vabaainena erakorralise meditsiini tehnikutele ja teistele meditsiinivaldkonda õppivatele tudengitele. „Viimastel aastatel on oluliselt kasvanud tervishoiu tudengite arv, mis suurendab meie keskuse koormust oluliselt juba algaval õppeaastal. Samuti on meie ülesanne koolitada kaitseväe teenistuse olevaid parameedikuid, korraldada meditsiinialaseid õppuseid, toetada kaitseväe meditsiiniteenuste arengut ja teadustööd,“ selgitas sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse juhataja dr Neve Vendt. Eelmisel aastal koolitati kokku üle 2500 õppuri, mis on peaaegu tuhande võrra rohkem võrreldes eelmiste aastatega. „Kõikide nende valdkondade arenguks on uue maja kiire valmimine oluline,“ sõnas Vendt.

Tartu abilinnapea Reno Laidre lausus, et ülikoolilinnas on sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse valmimist pikalt oodatud, et Eesti jaoks olulised militaarvaldkonna väljaõpped saaksid toimuda kaasaegsetes tingimustes. „Raadi sõjaväelinnak on suurepärane koht keskusele, sest Raekoja platsist vaid 1,25 km kaugusel asuvas piirkonnas võiks toimuda palju rohkem kui täna. Olen veendunud, et sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse valmimise järel suureneb tartlaste turvatunne,“ ütles Laidre.

Kermo Pastarus