11.04.2023

Uudised, Relvastus

Kaitsevägi ja kaitseliit saavad sel aastal uued kuulipildujad

Riigi kaitseinvesteeringute keskuse (RKIK) peadirektor Magnus-Valdemar Saar allkirjastas täna lepingu Iisraeli Riigi ettevõttega Israel Weapon Industries (IWI) tuhatkonna uue kuulipilduja Negev NG7 hankimiseks kaitseväele ja kaitseliidule. Uued relvad vahetavad välja hetkel kasutuses olevad kuulipildujad MG3 ja KSP-58.

„Hanke esimeses faasis oli pakkujaid kuus, kellest lõpliku pakkumise lisaks IWI-le tegi veel üks pakkuja,“ ütles RKIK relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp. „Hanget soosis ajastus turu-olukorras. Mõlemal suurel tootjal, kes pääsesid lõppvooru, olid tootmisliinid töös, mis omakorda mõjutas meie kasuks hinda. Tänu heale ajastusele ja ettevalmistusele õnnestus kuulipildujad saada väga heade hindadega ning väga kiire tarneajaga, mis on tänastest relvastus projektides üks olulisi aspekte.“ lisas Lipp.

Kuulipildujate hankimisel oli sooviks, et kuulipildujad vastaksid Eesti tingimustele. „Näiteks kohandati kaba disaini, lisati vintraua peale kuumakate ning harkjala reguleerimisulatust suurendati vastavalt meie vajadustele,“ lisas Lipp.

„Uue kuulipilduja Negev NG7 puhul on tegemist väga hea ja ergonoomilise relvaga ning see on erinevates laskeasendites lastes stabiilne ja täpne. Relvale saab lisada tänapäevaseid lisavarustuselemente, näiteks erinevaid sihikuid ja lampe. Samuti on antud kuulipilduja puhul oluline asjaolu, et tuleümberseadurit saab seada ka üksiklaskudega laskmiseks,“ ütles kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel.

Uute kuulipildujate puhul on tegemist 7,62×51 mm kuulipildujaga, mis on mõeldud jao relvastusse. Relva ligikaudne kaal on 8,8 kilogrammi ning efektiivne laskeulatus üle 500 meetri. Sihikuline laskekaugus raudsihikutega on kuni 800 meetrit.

Relv on poolautomaatne, mis on täpne erinevates lahinguolukordades, sh keerulistes tingimustes (nt varitsuses või lähidistantsil). Relv on erakordselt kerge ning seda on võimalik tulistada mitmesugustelt alustelt, sh helikopteritelt, maismaasõidukitelt ning mereväe laevadelt.

“Uus kuulipilduja Negev NG7 on konstrueeritud kaasaegsetest vajadustest lähtuvalt, pakkudes paremat ergonoomikat ning suurendades erinevate komponentide töökindlust. Need eelised koos unikaalsete omadustega muudavad selle kõige tõhusamaks ning kergemaks relvaks jalaväe jaoks,” ütles IWI turundus- ja müügijuht Ronen Hamudot. “Oleme uhked, et Eesti kaitsevägi on meid oma partneriks valinud.”

Uusi relvasid on oodata käesoleva aasta lõpuks ning seejärel antakse üle kaitseväele ja kaitseliidule. Antud relva kasutavad mitmed riigid üle maailma, sealhulgas Iisraeli kaitsejõud.

Israel Weapon Industries on olnud 90 aastat üks maailma juhtivatest väikerelvade tootjatest. Ettevõtte tuntuimate toodete hulka kuuluvad 5,56 ja 7,62 mm kergekuulipildujad NEGEV,7,62×51 mm uus TAVOR ja TAVOR-7, X95 (Micro TAVOR) ja automaadid GALIL-ACE. Ettevõtte relvad töötatakse välja tihedas koostöös Iisraeli kaitsejõududega.

Hanna Heinnurm