Kaitsevägi sai mitusada uut granaadiheitjat
10.01.2023

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) tellis koostöös Lätiga Rootsi ettevõttelt SAAB kaasaegsed granaadiheitjad Carl-Gustav M4. Tegemist on relvade viimase tarnega, mille raames jõudis Eestisse ligikaudu 400 relva.

„Rootsist tarnitud relvad tõstavad hüppeliselt lähimaa tankitõrje võimekust ja asendavad juba kasutusel olevaid Carl-Gustavi vanemaid relvamudeleid M2. Uusi granaadiheitjaid hakatakse kasutama paralleelselt praegu kaitseväe varustusse kuuluvate vanemate relvadega M2 ja M3. Meie üks prioriteetidest on tankitõrje relvadesse panustamine, mida oleme siiani teinud ning mida teeme jätkuvalt ka järgmistel aastatel edasi,“ märkis RKIK relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp.

Uut tüüpi granaadiheitja võib tulistada kolme tüüpi soomust läbistavaid granaate, kolme tüüpi mitmeotstarbelist laskemoona hoonete ja transpordivahendite hävitamiseks ja elavjõu neutraliseerimiseks, kahte tüüpi laskemoona vaenlase jalaväe vastu võitlemiseks, samuti suitsu- ja valgustusgranaate.

Carl-Gustav granaadiheitja kuulub jalaväejao relvastusse, et tagada üksuste tugev soomustehnikavastane võimekus. Antud relva kasutatakse ka jao tuletoetusvahendina, mõjutades nii efektiivselt ka maismaal liikuvat vastast. Uus relv, olles kergem ja lühem, omab endisest suuremat täpsust ja kasutamise kiirust.

„Uued relvad on üksustes kasutusel ja üleminek uuele relvastusele on olnud kiire, sest M4 käsitsemine on sarnane eelnevalt kasutuses olnud mudeliga. Sõdurid on endisest kompaktsema ning parema granaadiheitjaga rahul,“ lisas kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel.

Granaadiheitja Carl-Gustav M4 eeliseks on vähendatud kaal. Seni kasutusel olnud M2 mudelite puhul ulatus kaal 14,2 kilogrammini, uued relvad on poole kergemad ja 13 sentimeetrit lühemad.

Kaitseinvesteeringute keskus sõlmis 2019. aasta juunis koostöölepingu kaitsevarustuse ameti ja Saabiga ning möödunud aastal kaasas Eesti hankesse ka Läti partnerid uute granaadiheitjate Carl-Gustavi M4 ja selle laskemoona hankimiseks.

„Suur heameel on ka selle üle, et tegemist on järjekordse eduka naaberriikide vahelise tiheda koostööprojektiga, mille tulemusel mitte ainult Eesti, vaid kogu Balti regiooni tankitõrje võimekus tõuseb,“ lisas Lipp.

Carl-Gustavi granaadiheitjaid kasutavad mitmed NATO liikmed, sealhulgas Ameerika Ühendriigid. Eesti kuulub 13 riigi hulka, kes on tellinud Carl-Gustavid viimase versioon.

2023-01-10T18:57:32+00:00