27.01.2023

Uudised, Taristu

NATO küberkaitsekoostöö keskuse uus hoone sai nurgakivi

27.01.2023

Kaitseminister asetas eile nurgakivi NATO küberkaitsekoostöö keskuse (CCDCOE) uuele hoonele Tallinnas, mille ehitus loob kaasaegsed võimalused NATO liikmesriikide kübervaldkonna ekspertide igapäevaseks tööks. Lepingu hoone ehitamiseks sõlmis Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus osaühinguga Nordlin Ehitus kogumaksumuses 6,2 miljonit eurot.

„Küberohud on ajas muutunud järjest keerukamaks ning mõjutavad tugevalt nii era kui avalikku sektorit. Sõda Ukrainas näitab, et küberturvalisus on selgelt integreeritud tänapäeva sõjapidamisse ning rahvusvahelise koostöö roll liitlastega on üha enam vajalik, mille tõttu uue hoone ehitus on märgilise tähtsusega,“ ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Tallinnas asuv NATO küberkaitsekoostöö keskus on kasvanud kõige suuremaks NATO tippkeskuseks. Keskusega on liitunud juba 28 NATO riiki ning liitumisprotsessis on hetkel veel Albaania ja Põhja-Makedoonia, samuti on keskusega ühinenud 11 riiki, mis ei kuulu NATO-sse. Koos uute liitujatega nii NATO-st kui ka mujalt maailmast on liikmesriikide arv peatselt 39.

„CCDCOE on juba 15 aastat panustanud oma liikmesriikide koostöö arendamisse kübervaldkonnas. Kuna keskuses töötavate ekspertide arv on pidevalt kasvamas, on meil väga hea meel uue hoone ehitamise alguse üle, et seda kasvavat võimekust toetada,“ ütles küberkaitsekoostöö keskuse juht Mart Noorma.

„Hetkel paikneb CCDCOE Filtri 12 territooriumil koos kaitseväe küberväejuhatusega, kus olemasolevad ruumid on neile kitsaks jäänud ning see mõjutab välisekspertide vastuvõtmise protsessi. Meil on hea meel, et uue hoone ehitusega saavad meie kübervaldkonna eksperdid omale kaasaegsed tingimused küberturvalisuse tagamiseks,“ ütles RKIK põhja portfellijuht Nele Gerberson.

Hoonesse on planeeritud kabinetid, nõupidamisruumid ning lisaks ka konverentsisaal. Majas hakkavad osaliselt asuma ka kaitseväe küberväejuhatuse ruumid. Hoone tuleb 3-korruseline.

Uus keskuse hoone valmib 2023. aasta lõpuks.

Krismar Rosin