Tallinnas avatakse NATO küberkaitsekoostöö keskuse uus hoone
15. märtsil avati Tallinnas NATO suurima oivekeskuse, küberkaitsekoostöö keskuse (NATO CCDCOE) uus hoone, mis loob kaasaegsed võimalused NATO liikmesriikide ja partnerriikide kübervaldkonna ekspertide igapäevatööks. Hoone valmis Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) tellimusel.
„Tõsiasi, et NATO küberkaitsekoostöö keskus on ainus oivekeskus, mis hõlmab kõiki NATO liikmesriike ja ka partnereid teiseltpoolt maakera, räägib selgelt keskuse olulisusest ja laiahaardelisusest. Venemaa agressioonisõjal Ukrainas on lisaks kineetilisele mõõtmele ka kübermõõde, mistõttu ühiseid väärtusi hindavad riigid saavad järjest paremini aru teadmiste jagamise võimust. On hea meel tõdeda, et küberkaitse arengud hakkavad edaspidi sündima ka väärikas uues keskkonnas,“ ütles kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm.
2008. aastal asutatud Tallinnas tegutsev NATO küberkaitsekoostöö keskus (NATO CCDCOE) on kasvanud suurimaks NATO oivakeskuseks ning pakub NATO-le ja keskuse liikmetele kõige värskemat ning kaasaegsemat ekspertiisi küberdomeenis toimuvate arengute kohta. Tänaseks on keskusega liitunud kõik 32 NATO liikmesriiki ning 7 NATO-sse mitte kuuluvat riiki. Eesti kui keskuse raamriik on hetkel aktiivselt toetamas veel kolme riigi, Albaania, Põhja-Makedoonia ja Austraalia liitumist.
Viimaste aastate olulisemaid arenguid on olnud Ukraina ning Jaapani ja Korea liitumine keskusega. Selle tulemusel on täiustunud NATO CCDCOE unikaalne globaalne perspektiiv pea kõigi ebasõbralike riikide küberoperatsioonidest ning -võimekustest.
„Kasvanud geopoliitilised pinged ning uute tehnoloogiate laialdasem kättesaadavus on muutnud küberrünnakud olemuselt palju keerukamaks ning ka oluliselt sihitumaks. Sellest tulenevalt on tihe koostöö meie liitlaste ja partneritega äärmiselt oluline,” ütles NATO CCDCOE direktor dr Mart Noorma. „Tänu Eesti täiendavale panusele oleme nüüd veelgi paremas positsioonis, et aidata kaasa küberturvalisusele nii Eestis kui ka ülemaailmses küberruumis.“
Keskuse olulisimate projektide hulgas on maailma suurim ja keerukam live-fire küberkaitseõppus „Locked Shields“, Tallinna käsiraamatute sari „Tallinn Manual“ kübersõdadele ja -operatsioonidele kohalduva rahvusvahelise õiguse kohta, konverents CyCon, mis toob igal kevadel Tallinnasse maailma küberekspertide koorekihi, ning ründetegevusele keskenduv tehniline küberõppus „Crossed Swords“.
Hoone projekteeris ja ehitas OÜ Nordlin Ehitus. Kolmekorruselises hoones on kaasaegsed kabinetid, nõupidamisruumid ja konverentsisaal. Hoone koos sisustusega läks maksma 6,2 miljonit eurot.
„Meil on olnud suur rõõm anda oma panus rahvusvahelisse küberturvalisuse ja -teadlikkuse suurendamisse, rajades selleks NATO tippkeskusele sobiliku ja kaasaegse keskkonna,“ ütles RKIKi põhja-kirde taristuportfelli juht Ando Voogma. „Kiidame koostööd nii ehitaja kui ka keskuse lõppkasutajaga ning kinnitame oma jätkuvat tuge ka hoone korrashoiul.“