22.02.2024

Uudised, Taristu

Tartus algab Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ehitus

Riigi kaitseinvesteeringute keskus (RKIK) ning Nordecon AS kontserni kuuluv ettevõte Embach Ehitus OÜ ja OÜ NOBE ühispakkujatena sõlmisid lepingu kaasaegse sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse rajamiseks Tartusse. Keskuses hakatakse välja õpetama kaitseväelasi, reservmeedikuid ja meditsiiniüliõpilasi.

„Raadi sõjaväelinnakus on alanud ehitustegevuse kõrghooaeg, sest meil on korraga töös kolm suurt objekti – administratiivhoone 2. jalaväebrigaadile, Kaitseväe Akadeemia lahingukooli õppehoone ning nüüd ka sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus, millest saab linnaku süda ja visiitkaart,“ rääkis RKIKi lõuna taristuportfelli juht Peeter Karja.

Seni on sõja- ja katastroofimeditsiini alane väljaõpe toimunud Raadil asuvas konteinerlinnakus, taastusravi õpet korraldatud Seli mõisas ning apteegilaod asunud amortiseerunud pindadel. Uus keskus tõstab väljaõppe võimalused aga täiesti uuele tasemele. Neljakorruselisse, ligi 8000 ruutmeetri netopinnaga õppehoonesse rajatakse ka Kaitseväe Akadeemiale ja Balti Kaitsekolledžile hädavajalik suur auditoorium ja linnaku toitlustuskompleks, hoonesse tulevad ka majutusvõimalused taastusravi patsientidele ja õppustel osalevale koosseisule.

„Sõja- ja katastroofimeditsiinikeskus on uut hoonet oodanud pikisilmi väga pikka aega,“ ütles keskuse ülema ülesannetes olev leitnant Valter Voomets. „Keskuse väljaõppe mahud on aasta-aastalt kasvanud ning me ei mahu enam ära olemasolevasse taristusse. Eelmisel aastal õppis meie juures rohkem kui 2500 inimest, mistõttu on oluline pakkuda kõigile õppuritele ja õppejõududele võimalikult kaasaegset ja mugavat õpikeskkonda. Uues hoones saab olema ka Baltikumi suurim simulatsioonihall, mida saame vastavalt läbiviidavale väljaõppele kohandada ning kus saame kasutada suitsu, heli, vett ja erinevat valgustust realistlike tingimuste loomiseks. Uued õppetingimused tõstavad kindlasti kõigi õpilaste ja õppejõudude motivatsiooni ning toetavad parimate tulemuste saavutamist.“

Kõigi kolme hoone valmimise eest vastutab Embach Ehitus OÜ. „Meil on hea meel olla riigi kaitseinvesteeringute keskusele usaldusväärseks partneriks Raadi sõjaväelinnaku kolme suurima objekti projekteerimis-ehitustööde teostamisel ja aidata seeläbi kaasa riigikaitse võimekuse arendamisele,“ kommenteeris ettevõtte juht Andres Salusaar.

Projekteerimis-ehituslepingu kogumaksumus on 15 miljonit eurot ilma tellija reservi ja käibemaksuta, tööde valmimise tähtaeg on 18 kuud.

Krismar Rosin