14.03.2024

Uudised, Hanked, Rahvusvaheline koostöö, Relvastus

Eesti sõlmis Hispaaniaga kaitsehangete alase koostöökokkuleppe

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) peadirektor Magnus-Valdemar Saar ja Hispaania relvastusdirektor admiral Aniceto Rosique Nieto allkirjastasid Tallinnas kokkuleppe, et tugevdada kahe riigi koostööd kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas.

„Hispaania kaitsetööstus on Euroopa kaitses oluline tegija ja meie jaoks on tegu ühe suurema tarnepartneriga koos USA, Saksamaa ja Prantsusmaaga,“ rääkis RKIKi peadirektor Magnus-Valdemar Saar. Eelmisel aastal saabus just Hispaania suurimalt moonatootjalt Instalaza Eestisse suures koguses tankitõrjemoona ning tänuks koostöö ja tarnekindluse eest pälvis ettevõte hiljuti Riigikaitse Nurgakivi tunnustuse. „Kinnitame oma soovi tihendada koostööd kaitsematerjalide hankimisel ja tarnimisel veelgi,“ lisas Saar allkirjastamisel.

„Eesti ja Hispaania kaitsekoostöö on NATO ja Euroopa Liidu tasandil väga viljakas, paralleelselt vajame ka algatusi, mis tooksid meie kaitsetööstusi üksteisele lähemale. See kokkulepe kinnitab mõlema riigi jätkuvat pühendumust,“ lausus Hispaania relvastusdirektor admiral Aniceto Rosique Nieto.

Hispaania oli esimene liitlane, kes panustas Eestisse keskmaa õhukaitsesüsteemiga NASAMS, kui 2023. aastal viibis siin 100-liikmeline üksus. Samal ajal kattis Hispaania juba kolmandat korda Ämarist NATO õhuturvet. Hispaania oli Tallinnas tegutseva NATO küberkaitsekoostöö keskuse üks asutajaliikmeid, nad panustavad ka üleeuroopalisse arendus- ja innovatsiooniprojekti EUROGUARD, mida juhib Eesti ettevõte Baltic WorkBoats.

Lisaks kuulusid Hispaania delegatsiooni riigi olulisemad kaitse- ja kosmosetööstusettevõtted, oma toodangut esitles kohtumisel ka Eesti kaitsetööstus.

Andri Maimets